Cegła klinkierowa gdynia

Plusy cegły klinkierowej

W sferze budownictwa jedną z najbardziej reprezentatywnych form surowców jest powszechnie znana, pełna bogatych cech wykorzystania cegła klinkierowa. To towar niezmiernie wymagający, jeśli rozchodzi się o jego dalsze wykorzystanie i równie kłopotliwy do otrzymania w ramach procesu wytwórczego. Jeśli cegła ma zostać prawidłowo spożytkowana, zgodnie z jej przeznaczeniem, bezwzględnie musi dotrzeć w ręce rzeczoznawcy z wieloletnim stażem w sferze budownictwa. 
Zestawiając klasyczną cegłę klinkierową z wielorakimi innymi rodzajami przystępnych na naszym rynku surowców, warto wspomnieć, iż odznacza się ona szeregiem rozlicznych plusów technicznych. Do tego, to produkt wyjątkowo ładny. Etymologicznie klinkier wywodzi się natomiast prawdopodobnie od słowa holenderskiego klingen, które z kolei w dosłownym tłumaczeniu rozumie się jako „dzwonić”. Jaki to ma zaś związek z cechowaną tu cegłą? Otóż jak się okazuje, cegła klinkierowa charakteryzuje się swoistym dźwiękiem- nieco metalicznym. Zweryfikować to można, wykonując prosty eksperyment polegający na delikatnym zastukaniu dwiema cegłami, jedną o drugą. 
Niestety, brak właściwiej wiedzy na temat znaków szczególnych standardowych cegieł klinkierowych sprawia, że nazwą tego typu towaru określa się wszelkie cegły. Nie jest to jednakże stosowne, gdyż klinkierówki w tym miejscu omawiane cechują się należytymi cechami. Przede wszystkim, muszą posiadać odpowiednią nasiąkliwość, jaka na ogół jest mniejsza aniżeli sześc procent, bądź ewentualnie równa sześciu procentom. W wypadku niemieckich przedsiębiorstw specjalizujących się w fabrykacji cegieł klinkierowych, względna jest norma siedmiu procent nasiąkliwości. Po drugie, rzetelna cegła klinkierowa tworzona jest w ramach procesu wypału gliny. Po trzecie, to porządny produkt mrozoodporny a także niezmiernie hartowny. Ową solidność rozumie się natomiast jako wytrzymałość na ściskanie przekraczającą standard 30 MPa. Deficyt któregokolwiek z wyżej wymienionych parametrów uniemożliwia określenie danego towaru budowlanego cegłą klinkierową
W obwodzie omawianych cegieł wyróżnia się przeróżne formaty, z czego w naszym kraju za powszechnie uznawany jest wariant RF 250 x 120 x 65 mm. W rewirze tego rozmiaru wyróżnia się natomiast trzy podkategorie cegieł klinkierowych- perforowane, szczelinowe, pełne. Te pierwsze wspaniale odnajdują się przy wznoszeniu struktur naziemnych, te drugie są idealne do obudowywania kominów prefabrykowanych, natomiast te trzecie to prawdziwy strzał w dziesiątkę, jeżeli rozchodzi się o prowadzenie prac budowlanych w bardziej znojnych warunkach pogodowych- przykładowo przygotowywanie kanalizacji, studni, przepustów.


Możliwość komentowania jest wyłączona.