Szalunki sztum

Szalunki – wszystko, co należy o nich wiedzieć

Termin szalunek to innymi słowy deskowanie. Nieprzypadkowo proces budowlany stanowiący przedmiot charakterystyki w niniejszym przewodniku charakteryzowany jest akuratnie takim synonimem. Jednoczy się to bowiem z faktem, że szalunek konstruowany jest w większości wypadków z wdrożeniem przeróżnych szczegółów konstrukcyjnych fabrykowanych z drewna. Do tworzania deskowania używane są rozmaite gatunki. Jeśli jednak zależy nam na szalunku w istocie trwałym, odpornym i co niezmiernie znaczące – niezłomnym na szereg rozlicznych uszkodzeń mechanicznych lub szkodliwe działanie czynników zewnętrznych, należy zrezygnować w wariantu drewnianego na rzecz szalunku metalowego. 
W sferze budownictwa bardzo często występuje również prozaiczne określenie deskówka bądź szalówka. W rutynie są to specyficzne formy kreowane po to, żeby dodawać zarysy mieszance betonowej. Nie jest to struktura wznoszona na stałe, ale typowa forma przelotnego użytku. Robi się ją z użyciem wyżej wspomnianego drewna bądź w bardziej doświadczonych wypadkach – metalu, ale nie są to jedyne możebne warianty budulców. Szalowanie czasem realizuje się z wykorzystaniem płyt – przykładowo realizowanych z wiórów drewnianych lub klasycznej, wodoodpornej sklejki. Deskówki są konieczne przy realizowaniu różnych struktur z betonu lub żelbetonu. Często służą one również harmonijnemu utworzeniu prefabrykatów różnego typu. 
Biorąc pod uwagę zarówno wizerunek, jak i proces tworzenia i co za tym idzie – właściwe wykorzystanie szalunków, wyznacza się ich kilka standardowych odmian. Do najczęściej spotykanych odmian deskowania zaliczyć warto w szczególności wariant indywidualny. Jest to deskówka produkowana na jeden raz. W wielu przypadkach jednakże elementy wchodzące w skład takiej formy pozostają zastosowane nieraz. Cała budowa z kolei jest jednokrotna. Indywidualny szalunek pozwala na wznoszenie stosunkowo niewielkich konstrukcji oraz takich, które odznaczają się niestandardowymi kształtami. Następnym interesującym gatunkiem są szalunki inwentaryzowane- wykonywane z wdrożeniem części wielokrotnego wykorzystywania. 
Patrząc natomiast na atrybut wykorzystywania deskówek, wyróżnia się szalunki przestawne, przesuwne a także ślizgowe. W sferze deskowania dachów czy ścian mających zwykłą budowę szkieletową, wydziela się dwa specyficzne warianty szalunków- pełne oraz niepełne.


Możliwość komentowania jest wyłączona.